MAÇ SONUÇLARI
BASKETBOLVOLEYBOL
KÖŞE YAZILARI / Volkan ŞİRİNOĞLUgeri >>
Takım Ruhu

Her ne kadar önemli olduğu sürekli vurgulansa da takım ruhuna sahip olabilmek günümüz spor anlayışı içerisinde çoğu zaman görmezden gelinen ve nedense inatla anlamamakta direnilen en önemli noktadır.

Skorsal kazanmayı kendisine ana ilke edinen dar zihniyetler kısa vadede kazandıklarını uzun vadede kaybettiklerinde anlarlar hiç kazanamamış olduklarını.

Paranın satın alamadığı bu ruhu oluşturmak için pozitif ruha sahip olan ve birbirini her koşulda idare edebilecek seviyede insanlara ihtiyaç vardır. Takımın içinde bir kişinin bile bu ruhu zedelemesi durumunda bütünün tamamı geri dönüşü zor olan bir tehdit unsuru ile karşı karşıya bırakılabilir.

Gelişmiş takımlara bakarsanız eğer son dakika transfer haberleriyle gündemi oyalarken bir bakıvermişsiniz ki büyük umutlarla ve beklentilerle transfer edilmiş oyuncuların takım içinde hiç de sanıldığı gibi büyük bir değer olmadığının farkına varılır. İşte bu noktada takım sporlarında başarının hammaddesi olan takım ruhu dediğimiz kriter devreye girer! Parayla satın alınamayacak ve her takımın bu değere sahip olabilmek için mücadele ettiği ve pek az takımın sahip olabildiği en vazgeçilmez değerdir bu. Peki bir takımın bu kritere sahip olup olmadığını nasıl anlarsınız? Cevabı uzaklarda aramak yanlış olur!En zor durumlarda arkadaşının gözünden anlarsın bu ruhu! Yada en umutsuz anında sırtında hissettiğin eldir bu! Belki de pilinin bittiği andaki tetikleyici kuvvet! adına ne derseniz deyin gözlerindeki ışıktan hissedersin bu dışarıdan görünemeyen ruhu.

Bu görünmez ancak hissedilir ruh modern spor anlayışı kriterleri dahilinde tüm teknolojik özellikleri ve bilimsel verileri en iyi uygulamaya çalışırken atladığımız en önemli unsurdur ve eksikliğinde başarısızlığın ana nedeni haline dönüşüverir. Onun içindir ki milyonlarca dolar para harcayıp da transfer gerçekleştiren takımlar sahada kazanamıyorlar. Bu ruhu yakalayan takımların ise gerekli teknik ve taktik donanımla desteklendiğinde kazanımlarının çokta rahat olduğunu görmek hiç de zor değildir.

Paylaşım şüphesiz dostluğu pekiştiren en önemli kriterdir. Acıları, sevinçleri, hüzünleri, kederleri, kazanmayı, kaybetmeyi paylaştıkça bu ruhun olgunlaştığı eksiklerin kendiliğinden tamir edildiğini görmek mucize değildir! Bu yüzden takım oyuncularının serbest zamanlarında da takım arkadaşlarına zaman ayırıp onları ruhen de tanımaları bu dostluğun pekişmesine katkı sağlayacaktır. Zaman ilerledikçe yaşanmışlıkların oluşturacağı birikimle yeni yatırımlar yapabilir bu ruhu tetikleyebilirsiniz. Kısacası bu ruhu oluşturmak sahada aynı amaç doğrultusunda ter döktüğün takım arkadaşını iyi tanımaktan geçmektedir.

Yaşam denen olgunun içinde zaman kavramı aşınırken geride bırakılan dostlukların en değerlilerinin aynı takımda mücadele ettiğin takım arkadaşlarının olması tesadüf değildir. Çünkü bir çok dostunla aynı amaç doğrultusunda hareket edemez birlikte kazanmak ve kaybetmek kavramlarını yaşayamazsın. Bu haz sadece “SPOR” vasıtasıyla gerçekleşir.

Görüyorsunuz ki doğruluğu evrensel değerlere dayanan ve hiçbir menfaatsel beklentisi olmayan dostluklar her noktada kişiyi başarılı kılıyor. Bu noktada seçeceğiniz yada seçtiğiniz dostlara da çok dikkat etmek gerekiyor. “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” sözü de bu gerçeği çok iyi ortaya koymaktadır. Çünkü seçeceğiniz arkadaşınızla REZİL de olmak var VEZİR de!

Sevgiyle kalın!

Volkan ŞİRİNOĞLU

Volkan ŞİRİNOĞLU
18/07/2013
Teşvikiye de Bu Hafta
17 KASIM 2023 CUMA
Voleybol Yıldız B Takım
Rakip: Kuzey ışıkları
Bahçelievler spor salonu 
Servis: 16:00 Resneli
 
17 KASIM 2023 CUMA
Voleybol Yıldız A Takım
Rakip: Merve Dalbeler
Bahçelievler spor salonu 
Servis: 17:15 Resneli
 
19 KASIM 2023 PAZAR
Voleybol MİDİ Takım
Rakip: Robert B 
Sarıyer Spor Salonu 
Servis: 15:00 Resneli

22 KASIM 2023 ÇARŞAMBA 
Voleybol GENÇ Takım
Rakip: Robert
Sarıyer Spor Salonu
Servis: 18:00 Resneli
 
Bizi Takip Edin
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Teşvikiye Spor Kulübü
design